نمایشگاه عکس هیرکانی: سبز ازلی در مجموعه نیاوران افتتاح شد

نمایشگاه عکس ثبت جهانی جنگل های هیرکانی با عنوان هیرکانی: سبز ازلی شامگاه دوشنبه 30 مهر ماه با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، نمایندگانی از سازمان یونسکو و جمعی از عکاسان و هنرمندان شرکت کننده در این رویداد فرهنگی هنری در تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران گشایش یافت.

نمایشگاه عکس هیرکانی: سبز ازلی در مجموعه نیاوران افتتاح شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، در این رویداد که با هدف معرفی جاذبه های هیرکانی و بیان دلایل ثبت این جنگل ها برای هیأت اعزامی یونسکو به ایران با همکاری کمیسیون ملی یونسکو- ایران، انجمن سینمای جوان ایران و مجموعه نیاوران برگزار گردید، فرهاد نظری مدیر کل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی، حجت اله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، سید صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوان و همچنین پروفسور هانس کناپ نماینده بنیاد سوکوی آلمانی و جنگل شناس آلمانی نیز حضور داشتند.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در ابتدای مراسم گشایش نمایشگاه عکس هیرکانی، سبز ازلی ضمن قدردانی از دست اندرکان برگزاری این نمایشگاه گفت: پرونده ثبت دنیای جنگل های هیرکانی حاصل همکاری نزدیک چهار دستگاه مدیریت و برنامه ریزی، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، کمیسیون ملی یونسکو-ایران و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که در نوع خودش بی نظیر است و این نشان می دهد که چگونه دستگاه ها می توانند برای حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی کشور به هم یاری نمایند.

او اضافه کرد: پرونده ای را برای ثبت دنیای جنگل های هیرکانی که در 4 استان گلستان، گیلان، مازندران و سمنان با وسعت 2 میلیون هکتار است، باز نموده ایم و 15 منطقه از این جنگل ها را به عنوان منطقه پیشنهادی در نظر گرفته ایم که در نوبت ثبت دنیای هستند.

پروفسور کناپ نماینده بنیاد سوکوی آلمان و جنگل شناس آلمانی نیز در این مراسم گفت: این نمایشگاه ارزش منحصر بفرد این جنگل ها را به تصویر کشیده است. هنگامی که برای نخستین بار با گروه ده نفره پژوهشگر به ایران آمدم، تنوع دست نخورده و بکر جنگل های هیرکانی مرا بسیار به خود جلب کرد. تخصص همه ما منابع طبیعی در مناطق مختلف اروپا بود اما هیچ جای دنیا درختانی با این قدمت ندیده بودم.

او اظهار کرد: ما در سال 2001 کارهایی را با سازمان جنگل های ایران شروع کردیم و سازمان محیط زیست آلمان هزینه های آن را تقبل کرد. به دلیل اینکه هیچ جای دنیا چنین جنگل ها و پوشش گیاهی وجود ندارد، تحقیقات و پژوهش ها ادامه یافت.

کناپ ادامه داد: در نهایت ایران در ژانویه 2018 معرفی جنگل های هیرکانی را به یونسکو ارسال کرد. پرونده ای که حاصل کوشش، سازمان جنگل ها، محیط زیست، سازمان میراث فرهنگی، کمیسیون ملی یوتسکو- ایران و دانشگاه تربیت مدرس است.

پروفسور کناپ، تهیه این پرونده و معرفی آن به یونسکو را دارای اهمیت بسیار برای ارتقای آگاهی جمعی برای حفظ منابع طبیعی نه تنها در ایران بلکه در سطح دنیا دانست.

او توضیح داد که این نمایشگاه عکس نه تنها زیبایی های جنگل های کهن هیرکان بلکه نقش هنرمندان را در ارتقای آگاهی عمومی نشان می دهد.

در ادامه حجت اله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران به نقش آگاهی بخشی این جنگل ها و بیان اهیت میراث اشاره نمود و گفت: جنگل های هیرکانی گنجینه ای است که احتیاج به کوشش هنرمندان در این عرصه دارد، چرا که پس از ثبت دنیای آن کار تمام نمی گردد و احتیاج به هزینه های هنگفت دارد اما حضور هنرمندان و مردم در صحنه بهترین ضامن ادامه کار است.

نمایشگاه عکس هیرکانی: سبز ازلی به عنوان یک اقدام ملی برای ثبت داشته های معنوی کشور با هدف معرفی جاذبه های هیرکانی و بیان دلایل ثبت این جنگل ها برای هیأت اعزامی یونسکو به ایران با همکاری کمیسیون ملی یونسکو- ایران، انجمن سینمای جوان ایران و مجموعه نیاوران تا هشتم آبان ماه از ساعت 8 تا 16 میزبان علاقه مندان است.

منبع: میراث آریا

به "نمایشگاه عکس هیرکانی: سبز ازلی در مجموعه نیاوران افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه عکس هیرکانی: سبز ازلی در مجموعه نیاوران افتتاح شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید